Znajdź używane Opel Corsa motocykle na AutoScout24

Opel Corsa

Opel prezentuje model Corsa w 1982 jako mały samochód osobowy

Opel, producent z Rüsselsheim, w ostatnich latach produkcyjnych miał szeroką ofertę modeli lifestylowych i wersji crossover w wyższych klasach. Jednak jeszcze w fazie przejściowej w latach 80. niemiecka spółka-córka amerykańskiego koncernu General Motors (GM) stawiała przede wszystkim na pojazdy kompaktowe i modele klasy średniej. Dopiero w 1982 Opel wyprodukował model Corsa generacji A w klasie małych samochodów osobowych. Jednak nowego wyposażenia w progamie Opla nie dało się tak po prostu włączyć w istniejące struktury produkcyjne w Niemczech. Dlatego osoby odpowiedzialne za rozwój marki zadecydowały o rozpoczęciu produkcji modelu Corsa A w hiszpańskiej fabryce GM. Po zjednoczeniu Niemiec Opel wykorzystał szansę stworzenia nowego zakładu w centrum dawnej wschodnioniemieckiej fabryki samochodów w Eisenach i tam właśnie przeniósł główną produkcję małych samochodów osobowych.

Na początku lat 90. na bazie Corsy powstają kombi i samochody dostawcze

Od momentu wprowadzenia Corsy B w 1993 roku firma w Eisenach była odpowiedzialna za produkcję trzydrzwiowych małych samochodów, podczas gdy pięciodrzwiowe serie Corsy nadal zjeżdżały z linii produkcyjnych hiszpańskiej fabryki GM. Od 1994 Opel wprowadził również na rynek nowość z klasie małych samochodów, wersję samochodu dostawczego, który na przykład w Austrii i w Wielkiej Brytanii trafił do sprzedaży jako Corsavan. Poza tym w niektórych państwach dostępne były pojazdy kombi oparte na modelu Corsa, które jak zwykle u Opla otrzymały tradycyjną nazwę Caravan. W ten sposób Opel znalazł się wśród niewielu producentów, którzy w swojej ofercie mieli samochody dostawcze i kombi w klasie małych samochodów osobowych.

W niektórych krajach Opel oferuje Corsę jako modele sedan i pick-up

GM użył płyty podłogowej modelu Corsa A, żeby zbudować małe limuzyny na kształt sedana, które w latach 80. były zaprezentowane jako model Corsa TR. Podczas gdy po wprowadzeniu modelu Corsa B w 1993 roku typ sedan był w wielu miejscach już niedostępny, w niektórych krajach pozostały w ofercie czterodrzwiowe modele Corsa opatrzone w logo Opla. Na niektórych rynkach zamorskich proponowano dodatkowo modele pick-up, które powstały na bazie Corsy. Te wersje samochodów użytkowych GM sprzedawał głównie w Afryce i Ameryce Południowej, gdzie Amerykanie posługiwali się nazwą niemieckiej marki Opel.

Szczególnie poszukiwane: samochody używane Opel OPC z serii Corsa

Tymczasem w Europie Zachodniej klasyczne pojazdy trzy- i pięciodrzwiowe nakreśliły ofertę w różnych fazach budowy Corsy. Z tego powodu Opel dbał o relatywnie szeroką ofertę silników, żeby te małe samochody mogły utrzymać się na rynku. Dodatkowo w 1997 roku Opel wyprodukował wersję z 1,0-litrowym trzycylindrowym silnikiem benzynowym, który był modelem wyższej klasy serii produkcyjnej rozpoczętej przez produkcję Corsy B. Szczególnie poszukiwane na rynku samochodów używanych były wersje sportowe modeli Corsa OPC, które od 2007 roku uznawane były jako najlepszy produkt marki obok od początku dostępnych modeli GSI. Od wprowadzenia modelu Corsa generacji C w 2000 roku wszystkie Diesle były produkowane standardowo z agregatem 1,3-litrowym, do którego dołączył samozapłonowy silnik 1,7-litrowy w ramach opcji z pełnym wyposażeniem, a który wycofano z oferty dopiero przy wprowadzeniu modelu Corsa E w 2014 roku.